IMG06350303

تفاوت های بسیاری در طرز برقراری ارتباط بین زنان و مردان وجود دارد ، اما حتی اگر شما و همسرتان روابط موفقی داشته باشید ، باز هم در مواقع استرس زا ممکن است در برقراری ارتباط با مشکلاتی روبرو شوید. بنابراین ، اینگونه مواقع برقراری ارتباط درست از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، چرا که عدم موفقیت در ارتباط درست در اینگونه مواقع

، باعث بروز سوءتفاهم ها ، جریحه دار شدن احساسات ، احساس تنهایی ، و انزواطلبی می شود و روابط همسران را به کدورت می کشاند . برای مقابله با بروز چنین مشکلاتی ، راه های زیر را پیشنهاد میکنیم :
1.تا حد امکان به خود مسلط باشید و آرامش خود را حفظ کنید.
در استرس های شدید ، ممکن است اضطراب داشته باشید ، عصبانی شوید، بترسید ، یا غمگین شوید و همسر شما هم حال و روزی بهتر از شما نداشته باشد. داد و بیداد کند
2.احساس خود را در کمال احترام ابراز کنید.
همسرتان را برای احساسی که دارید سرزنش نکنید. برای مثال ، بجای اینکه بگویید: “تو منو با دیر اومدن هات روانی میکنی! اینقدر بی مسئولیتی حتی زحمت یه تماس هم به خودت نمیدی بگی من دیر میام! ” از این جمله استفاده کنید:”وقتی دیر میکنی و با من تماس نمیگیری بگی دیر میرسی نگران میشم.” به احساسات همسرتان هم احترام بگذارید.
3.مهارتهای خوب گوش کردن را تمرین کنید.
بدون اینکه حرف او را قطع کنید ، به او گوش کنید و برای اینکه از درک درست منظور او مطمئن شوید ، با عبارات خودتان حرف او را تکرار کنید.
4.اگر لازم میبینید ، با هم بیرون بروید.
اگر شما و همسرتان خیلی آزرده اید و نمیتوانید با احترام و آرامش به گفتگو ادامه دهید ، قدری به خود استراحت دهید. وقتی هردو آرام‌تر شدید ، به ادامه مکالمه برگردید.
5.درباره خوبی ها هم مانند مشکلات صحبت کنید.
فراموش نکنید از همسرتان با رفتار و با کلام تان تشکر و قدردانی کنید. به او ابراز علاقه کند و به او بگویید دوستش دارید. مهارتهای ارتباطی غیر کلامی مانند در آغوش کشیدن و گرفتن دست او را حتما به کار گیرید.
6.گاهی نظر مخالف را بپذیرید.
گاهی همسران باید برای تصمیم به انجام دادن یا انجام ندادن کاری با هم به توافق برسند. در سایر مواقع هم خوب است که با هم به جمع بندی مشترک برسید اما گاهی تلاش کنید بدون توافق با همسرتان ، به نظرات او احترام بگذارید و نظر مخالف او را پذیرا باشید.
7.همیشه با هم گفتگو کنید.
برخی دوست دارند در مواقع استرس زا ، عقب نشینی کنند و افکار و نگرانی های خود را بروز ندهند؛ اما مردم با این کار اغلب در روابط خود دچار استرس مضاعف می شوند. راههای ارتباطی خود را باز نگه دارید و درباره موضوعات مشکل ساز با هم تبادل نظر و گفتگو کنید.
امیدوارم با استفاده از این راهکارها بتوانیم از آسیب های موقعیت های استرس زا در روابط مان بکاهیم.