hhw94

تصور بسیاری از افراد این است که مهم ترین بخش برای تضمین موفقیت زندگی مشترک، انتخاب صحیح است. از این رو در مرحله انتخاب همسر، وسواس بسیار به خرج می دهند تا بتوانند فرد دلخواهشان را بیابند و او را با معیارهای سخت گیرانه ای می سنجند و وقتی فرد مورد نظر را پیدا کردند، نفس راحتی می کشند؛ چراکه فکر می کنند قسمت اعظم راه را پیموده اند و حالا می توانند با خیال راحت وارد زندگی ای شوند که خوشبختی آن تضمین شده است.

البته ما هم انکار نمی کنیم که انتخاب صحیح مهم است، اما مهم تر از آن این است که زوجین چگونه می خواهند زندگی مشترک خود را بسازند. و از این مرحله به بعد است که تلاش صحیح زوجین برای ساختن زندگی، می تواند تضمینی برای خوشبختی و موفقیت آن زندگی باشد.

زندگی مشترک مثل گلدانی می ماند که نیاز به مراقبت و توجه و نگهداری دارد، اگر خوب از آن مراقبت کردیم، می توانیم در انتظار سرسبز شدن و بارور شدنش بنشینیم، اما اگر از آن مراقبت لازم را نکردیم، در صورت پژمرده شدن آن، نباید تعجب کنیم.
شاید گله بسیاری از زوج ها این باشد که پس از گذشت چند سال از ازدواجشان، روابطشان دیگر به گرمی گذشته نیست. شاید این افراد جزء کسانی باشند که مراقبت لازم را برای گرم نگه داشتن زندگی شان انجام نداده اند، اما باید بدانیم که هیچ وقت برای شروع دیر نیست. در این یادداشت، به نکاتی اشاره می کنیم که می تواند در این رابطه کمک شایانی به ما بکند.

۱– زمانی را برای با هم بودن اختصاص دهید
زیر یک سقف زندگی کردن، کافی نیست. باید به طور مشخص زمانی را فقط و فقط برای خود و همسرتان کنار بگذارید. بچه داری، خانه داری، شغل، درس، درگیری های روزمره و … هیچکدام نمی توانند بهانه ای برای نادیده گرفتن این نیاز باشد؛ چراکه خوب زندگی کردن یک انتخاب است. برای این منظور این نکات را رعایت کنید:

حتماً حداقل یک وعده غذایی روزانه را با هم صرف کنید.
روزی ۱۰ دقیقه زمان فقط برای صحبت کردن با یکدیگر اختصاص دهید. (البته منظور موقع تماشای تلویزیون یا صرف غذا نیست)
از هر فرصتی برای با هم بودن استفاده کنید و دست همدیگر را بگیرید. (موقع تماشای تلویزیون یا …)
برای هم لطیفه تعریف کنید و با هم بخندید.
حداقل ماهی یکبار با هم قرار بگذارید و دو نفره به گردش بروید(سینما، پارک، رستوران و …). سعی کنید با خلاقیت این زمان ها را به اوقاتی خاطره انگیز تبدیل کنید. اگر بچه دار هستید، از دوستان خانوادگی یا پدر و مادرتان، برای نگهداری و مراقبت از آنها در زمان غیابتان کمک بگیرید.
خاطرات شیرین خود را با هم مرور کنید.

۲-محبت خود را ابراز کنید
بدون شک نکات و ویژگی های مثبتی در همسرتان وجود داشت که با او ازدواج کردید، آنها را به خاطر آورده و در هر موقعیت و زمان مناسب از ته دل به او بگویید دوستت دارم و در زمان ها و مناسبت های مختلف، هدیه ای(حتی یک شاخه گل) را چاشنی آن کنید.

۳– قدردان یکدیگر باشید
در زندگی ای که بر پایه عشق و محبت باشد، هیچ کاری وظیفه افراد محسوب نمی شود. بنابراین همیشه می توان چیزی برای تشکر کردن و تعریف کردن از یکدیگر پیدا کرد و از صمیم قلب سپاسگزار یکدیگر بود.

۴-احترام یکدیگر را حفظ کنید
هرگز، هرگز، هرگز چه در جمع و چه در خلوت، چه در عصبانیت و چه در شادی احترام همسرتان را نشکنید؛ چراکه اگر پرده های احترام دریده شود، از نو ساختن آن غیر ممکن است و چیزی جز پشیمانی به بار نمی آورد. به یاد داشته باشید که شما حق دارید از دست یکدیگر عصبانی یا دلخور باشید، ولی حق ندارید به هم بی احترامی کنید.(حتی سعی کنید در مواقع عصبانیت داد نزنید).

۵-تاریخ ها و مناسبت های خاص را به یاد داشته باشید
بسیاری از آقایان در حفظ تاریخ ها مشکل دارند. برای رفع این مشکل خوشبختانه تکنولوژی به کمک آنها آمده است. به قسمت تقویم موبایلتان بروید و تاریخ های مهم را در آن ثبت کنید تا در آن زمان زنگ موبایلتان به صدا در بیاید و شما را مطلع کند.

۶-هیجان و شور و شوق ایجاد کنید
هر از گاهی به طور غافل گیرانه همسرتان را خوشحال کنید. به جای اینکه در ذهنتان خیال پردازی کنید، رؤیاهای خود را با همسرتان به واقعیت تبدیل کنید.

۷-زمانی را برای خودتان اختصاص دهید
هر فردی نیاز دارد که هر از گاهی با خود یا دوستان یا خانواده اش خلوت کند و این مسئله هیچ منافاتی با زندگی مشترک و عشق میان زن و شوهر ندارد. حتی توصیه می شود زن و شوهر گاهی جدا از همسرشان چند ساعتی را برای خودشان باشند و کارهایی را که دوست دارند انجام دهند.(مانند حضور در جمع دوستان قدیمی، رفتن به خرید و ..)

۸-مسئولیت کارهای خود را پذیرفته و کار درست را انجام دهید
با مطالعه و آگاهی و تلاش بکوشید تا تأثیر چهار «ن» نحس : نادانی، ناتوانی، نیازمندی و نگرانی را در زندگی تان به حداقل برسانید. مسئولیت انتخاب های خود را بپذیرید و در مشکلات منتظر قدم برداشتن همسرتان نباشید و خودتان برای انجام کار درست پیش قدم شوید.