7-mistakes-that-should-do-after-separation

زن و شوهری که طلاق می گیرند، معمولا نمی توانند به طور کامل قطع رابطه کنند، چون مسایلی مثل بچه ها یا موضوعات مالی، آنها را ناچار می کند گاه به گاه با هم در تماس باشند. بهتر از رابطه آنها بعد از طلاق رابطه ای محترمانه و منطقی باشد و یکدیگر را مورد اتهام و تحقیر قرار ندهند.

رابطه طلاق گرفته ها با دیگران

باید دلایل طلاق خود را به افراد نزدیک فامیل شرح داده و آنها را متوجه این موضوع کنید که کار درستی انجام داده اید.

 به دوستان و آشنایان چه بگوییم؟

این گروه شامل همه ی کسانی می شود که به نظر زن و مردی که از هم جدا شده اند، حق دارند از طلاق آنها و دلایل اش اطلاع داشته باشند. این یکی از استرس های بزرگ زن و مرد است. که خبر طلاق را چطور به اطرافیان اش بدهند، و معمولا هر کدام داستانی برای طلاق شان می بافند و بارها آن را برای دیگران تکرار می کنند. برای جلو گیری از تکرار مکررات بهتر است زن مرد بنشینند و دلایل خود را منصفانه بررسی کنند و نکات مثبت و منفی آن را به صورت یک ایمیل کوتاه برای دوستان خود بفرستند.

آیا به همکاران بگوییم؟

بهتر است رابطه تان با همکاران را به حوزه ی کاری محدود کنید و وارد حوزه شخصی یکدیگر نشوید تا مجبور نشوید درباره ی یک مسئله شخصی مثل طلاق به همکارانتان توضیح دهید. اما اگر روابط شما با یکی دو نفر از همکارنتان صمیمی تر از بقیه است بر حسب میزان صمیمیتتان می توانید برای آنها توضیح دهید.

با خانواده همسر سابقمان چه کنیم؟

لازم نیست رابطه خیلی صمیمانه ای داشته باشید تا موجبات تنش برای شما فراهم شود توصیه می شود رابطه محترمانه ای داشته باشید و آنها را مسئول شکست زندگی خود نبینید.

به بچه ها چه توضیحی بدهیم؟

فرزندان در قضیه طلاق والدین گاهی بیشتر از خود والدین آسیب می بینند. آنها این آمادگی را دارند که هر بحران مشکلی را به خودشان نسبت بدهند مهم نیست سن آنها زیاد یا کم باشد چون هر کس همیشه در قبال پدر و مادرش کودک است. پس پدر و مادر بعد از طلاق وظیفه دارند طوری برخورد کنند که بچه ها خودشان را در طلاق آنها مقصر ندانند، مثلا از گفتن جمله هایی از این قبیل ” اگر به خاطر تو نبود خیلی زودتر جدا می شدم” بپرهیزید یا از بدگویی و تحقیر یکدیگر در مقابل کودکان اجتناب کنید به بچه ها بگویید گاهی اوقات دو نفر که آدم های سالم و مثبتی هستند ممکن است در روابط شان با هم مشکل پیدا کنند. این به معنای نا هنجار بودن و یا بد بودن یکی از آنها نیست. از طرف دیگر بهتر است والدین حرف هایی که می خواهند به بچه ها بگویند را با هم هماهنگ کنند چون اگر هر کدام یک داستان متفاوت بگویند از نظر بچه ها  معنی اش این است که هیچ کدام راست نمی گویند.

 با رابطه هایی که پیش می آید چه کار کنیم؟

بیشتر افراد به دلیل آسیب پذیری و احساس تنهایی در دوره ی بعد از طلاق، شدیدا نیازمند توجه و محبت هستند و مستعد درگیر شدن با روابط عاطفی جدید. زن و مرد فرقی نمی کند، خانم ها به دلیل احساس تنهایی و ترک شدگی، ممکن است به شخص تازه ای پناه ببرند. بعضی از افراد که ظرفیت روانی کمتری دارند حتی ممکن است پیش از جدایی به این فکر افتاده باشند که کسی را برای ازدواج مجدد پیدا کنند. اما بهتر است بعد از هرگونه جدایی عاطفی تا چند وقت از درگیر شدن در رابطه جدید پرهیز کنید، چون تا مدتها فرد نه به دلیل ایجاد یک رابطه سالم بلکه به قصد هایی مثل انتقام از همسر قبلی، بیدار شدن غرایز جنسی، دوری کردن از احساس تنهایی، یا نوعی خودزنی اخلاقی دست به رابطه بزند. این مدت هم بسته به شخصیت فرد و نوع کنار آمدن اش با طلاق از 6 ماه تا 2 سال متغیر است.

شما به هر دلیلی که تصمیم به جدایی از همسر خود را گرفته اید توجه داشته باشید که زمانی به او علاقه  داشته اید بنابراین اگرچه رابطه عاطفی شما قطع شده است اما رابطه انسانی شما می تواند همچنان ادامه پیدا کند. خوب است به یکدیگر این اطمینان را بدهید که هر زمان که نیاز به کمک داشتید می توانید به عنوان یک انسان روی کمک یکدیگر حساب کنید.

طوری زندگی کنیم که گویی آخرین روز زندگی ما است.