AndroidOnlineNewsImage.aspx

با همه قوا حريم‌ها را حفظ كنيد!

يكي از حقوقي كه زن و شوهر بايد آن را براي طرف مقابل رعايت كنند، دوري از بدگويي و بدزباني است؛ چرا كه اثر آن زدودن محبت و عشق زن و شوهر نسبت به يكديگر است و چنين رفتار ناپسندي ريشه محبت را خشك مي‌كند اگر زن در برابر شوهر بدزباني كند، در همان جمله‌ اول احساس مرد را جريحه‌دار مي‌كند. اگر مرد چنين رفتاري انجام دهد به محبت همسر خود صدمه وارد كرده است.

اگر اين تندخويي و بدزباني از طرف هر دو ادامه پيدا كند قطعا حرمت‌ها شكسته مي‌شود و ممكن است محبت به نفرت تبديل شود؛ درحالي‌كه ستون اصلي برپايي خانواده محبت است. بنابراين هم زن و هم شوهر بايد همه تلاش خود را به‌كار بگيرند تا اجازه ندهند محبت بين آنها به وسيله اين بي‌احترامي‌هاي كلامي از بين برود.

همسرتان را خلع سلاح كنيد!

«آنقدر بدي‌هاي او مرا اذيت كرده كه نمي‌خواهم خوبي‌هاي او را به چشم بياورم». دقيقا آنچه خطرناك و سم مهلك زندگي مشترك به‌حساب مي‌آيد، همين مسئله است. شما مي‌توانيد با يادآوري خوبي‌هاي او با همسر بد اخلاقتان مقابله كنيد. اين يك قاعده كلي است؛ يعني خوبي‌هاي كوچك و پيش پا افتاده همسرتان كه بد زبان و بد گفتار است را براي خودتان درنظر بگيريد و در مقابل او به بيان آنها بپردازيد. با يادآوري خوبي‌ها و نكات مثبت به همسرتان او را ياري كنيد تا همسر بد اخلاقتان این رفتار ها را كنار بگذارد؛ به‌طور قطع با ادامه اين رفتار از سوي شما او با خود فكر مي‌كند كه من چرا با وجود اين همه خوبي، اين رفتار بد را نمي‌توانم كنار بگذارم و دل همسرم را كه خوبي‌هاي مرا مي‌بيند با زبانم بلرزانم. نحوه برخورد با همسر بد اخلاق و پرخاشگر,همسر بد اخلاق,نحوه برخورد با همسر بد اخلاق و پرخاشگر آرامش به همسر بد اخلاقتان كمك خواهيد كرد كه خشمش را تخليه كند‎

به ظرفيت خود رسيدگي كنيد!

طبيعي است كه هر آدمي ممكن است در مقابل همسر بد اخلاق هنگام خشونت و آزارهاي كلامي و طعنه و نيش و كنايه كم بياورد و خشمگين شود و احساسات پرخاشگرايانه از خود بروز بدهد. مخصوصا اگر اين آزارها از طرف نزديك‌ترين فرد زندگي آدم باشد دردناك‌تر و غيرقابل تحمل‌تر است. براي پيشگيري و حتي درمان اين خلق و خو در مقابل همسر بد اخلاقتان بهتر است قدرت مديريت جريان‌ها را مهربانانه و عاشقانه به‌عهده بگيريد؛ يعني وقتي كه همسر بد اخلاقتان به هر دليلي با بهانه يا بي‌بهانه اقدام به آزار كلامي و بدگفتاري مي‌كند بايد آنقدر ظرفيت امنيت عاطفي خود را با عبادت، روش‌هاي معنوي، ورزش و تغذيه‌هاي سالم بالا ببريد كه بتوانيد فشار عصبي خود را در اين مواقع به حداقل ممكن برسانيد. با اين رفتارتان در نهايت آرامش به همسر بد اخلاقتان كمك خواهيد كرد كه خشمش را تخليه كند.

ابزار سكوت را دريابيد!

بدزباني و آزار كلامي همسر بد اخلاق شما با پاسخ گفتن شما قطعا بيشتر مي‌شود؛ چون خشم به‌دنبال طعمه مي‌رود. اكثر همسران وقتي كه طرف مقابلشان به خانواده آنها بد مي‌گويد سكوت نمي‌كنند بلكه متأسفانه مقابله به مثل مي‌كنند و با اين رفتار غلط آتش كينه و دعوا بيشتر مي‌شود. اين يك قاعده كلي در سبك زندگي اسلامي است كه هر موقع كسي به شما ده‌ها حرف ناروا زد به او بگوييد كه اگر 10حرف نارواي ديگر بزني يك‌بار هم جواب تو را نمي‌دهم. زندگي ائمه بزرگوار به ما ياد داده است كه هرگاه حرف بيخود و بيهوده‌اي از سوي كسي به شما گفته شد از كنار آن عبور كنيد. درست مثل يك ماهي كه در دست كسي به راحتي نمي‌ماند و سُر مي‌خورد.

محبت بهترين راه پيشگيري است

همسر بد اخلاقی كه اقدام به آزار كلامي مي‌كند شروع‌كننده يك بازي غلط است. اين افراد اصلا ابايي ندارند كه مدام همسرشان را از خود ناراحت كنند. با خود فكر كنيد كه با اين رفتار مي‌خواهيد چه چيزي را به‌دست آوريد؟ آيا مي‌خواهيد در زندگي مشترك قدرت‌تان را به رخ همسرتان بكشيد يا مي‌خواهيد او را از خودتان بترسانيد. خب اگر شما چنين قدرت‌هايي داريد آن را در راستاي بهتر شدن زندگيتان به‌كار ببريد؛ مثلا به جاي اينكه اين همه انرژي صرف كنيد كه همسرتان را آزار دهيد به او بگوييد كه اگر همه دنيا را هم به من بدهند من به زن ديگري غير از تو نگاه نمي‌كنم يا تو بهترين مرد دنيا هستي. يكي از اصول مهم زندگي مودت و رحمت است كه خدا در بين زن و شوهر پس از عقد جاري مي‌كند پس همواره به اين اصل توجه كنيد و ملاحظه يكديگر را بكنيد.

ريشه‌ياب خوبي باشيد

اگر احساس مي‌كنيد كه آزارها و خشونت‌هاي كلامي و زباني و طعنه‌ها و كنايه‌هاي همسر بد اخلاقتان هر روز بيشتر مي‌شود و ادامه‌دار شده حتما با خودتان فكر كنيد كه اين رفتار او چه علت‌هايي مي‌تواند داشته باشد؟ ريشه‌يابي كنيد تا بتوانيد مشكل را حل كنيد اما براي اين ريشه‌يابي با خودتان صادق باشيد. قرار نيست هميشه او مقصر باشد و شما مظلوم. رفتار خود را نيز مرور كنيد و با خودتان بگوييد شايد من رفتاري در زندگي مشترك از خود نشان داده‌ام كه باعث شده همسرم دست به چنين رفتاري بزند. حتما در اين حالت ريشه موضوع و مشكل را پيدا خواهيد كرد. در اين صورت حتما آن را با همسر بد اخلاقتان در ميان بگذاريد و با او به‌صورت آرام و ملايم صحبت كنيد تا با كمك يكديگر بتوانيد اين مشكل را حل كنيد.

خانه را محل آرامش بسازيد!

همانگونه كه شما دلتان مي‌خواهد در خانه بيشترين آرامش را داشته باشيد، بايد بتوانيد اين آرامش را براي همسر خود نيز فراهم كنيد. در حقيقت آن فردي كه از رفتار همسر خود و يا خانواده او ناراضي است يقين بداند كه با بدرفتاري خود، محبت را در زندگي از بين مي‌برد. بهترين راه درمان اين است كه يادتان باشد وقتي كه بدرفتاري مي‌كنيد خداوند اين بدرفتاري شما را بي‌پاسخ نمي‌گذارد. به‌خصوص در مقابل همسري كه نمي‌خواهد جدا شود و قصد دارد زندگي مشترك خودش را با شما بسازد. هر زمان احساس كرديد كه داريد به نفس خود اجازه مي‌دهيد كه همسرتان را با رفتارها و كلام خود آزار بدهيد، استغفار كنيد و از خدا كمك بخواهيد و سر خود را به كاري مشغول كنيد تا ذهنتان از اين موضوع منحرف شود.

ورود کاربران